Ogrodnictwo dla hobbystów

Najlepsze zainteresowania to takie, które łączą w sobie przyjemne z pożytecznym. Jeśli jakieś hobby efektywnie łączy w sobie te dwie cechy, z pewnością jest to ogrodnictwo. Uprawianie roślin jest znane człowiekowi od bardzo dawna. Początkowo ludzie prowadzący koczowniczy tryb życia korzystali z dóbr natury jedynie w sposób bierny. Zrywane owoce i warzywa stanowiły ważne źródło pożywienia. Tak zresztą pozostało do dziś. Zmieniło się jednak podejście człowieka. Po rozpoczęciu osiadłego trybu życia nowe społeczeństwa szybko nauczyły się kontrolować wzrost niezbędnych do życia roślin. Współcześnie rolnictwo stanowi ważną gałąź gospodarki. Także w Polsce, gdzie tereny upraw rzeczywiście są bardzo rozległe. Wiele osób uprawia ogród dlatego, że sprawia im to przyjemność. Co więcej, w ostatnim czasie tego rodzaju działania zaczęły cieszyć się naprawdę dużym zainteresowaniem. Co warto zatem wiedzieć o ogrodnictwie?

Krótka historia ogrodnictwa

Z szeroko pojętym ogrodnictwem mamy do czynienia od bardzo dawna. Początkowo człowiek skupił się przede wszystkim na dziedzinie jaką jest rolnictwo. Uprawiane rośliny pełniły funkcję użytkową. Zapewniały pożywienie i bardzo często po prostu przetrwanie. Ogrodnictwem w kontekście estetycznym zainteresowano się już w starożytności. Słynne wiszące ogrody babilońskie to przecież jeden z najpiękniejszych cudów świata starożytnego. Ogrody tworzono również w starożytnej Grecji, Rzymie czy Egipcie. Zielone konstrukcje nierzadko pełniły funkcje naturalnej świątyni, w której modlono się do najważniejszych bóstw i bogów. Rozwój ogrodnictwa w Europie przypada na koniec dziewiętnastego wieku. To właśnie wtedy rozwinęła się również produkcja sprzętów ogrodniczych wykorzystywanych przy uprawianiu sadzonek i aranżacji przestrzeni ogrodowej. 

Podział ogrodnictwa i dziedziny pokrewne

Warto mieć świadomość tego, że pojęcie ogrodnictwa jest bardzo szerokie. Na przestrzeni lat w ramach tej kategorii rozwinęły się inne podkategorie, które rządzą się swoimi prawami. Warto wspomnieć na przykład o sadownictwie. Jest to bardzo popularna i ważna dziedzina ogrodnictwa, dzięki której w sklepach możemy kupić smaczne i soczyste owoce. Osoby zajmujące się sadownictwem dbają nie tylko o drzewa (jak się z reguły przyjmuje), ale również o krzewy czy byliny. Co ciekawe, historia sadownictwa jest bardzo długa i sięga aż czasów starożytnych. Interesującą dziedziną ogrodnictwa jest również kwiaciarstwo. Bukiety kwiatowe to piękne kompozycje, które z reguły darujemy bliskim osobom z okazji ważnego wydarzenia. Kwiaty ozdobne mogą być również wyrazem uznania czy szacunku. Wysokie względy estetyczne takich roślin sprawiają, że chętnie chcemy je posiadać w domu, na balkonie czy na tarasie. Popularnością coraz częściej cieszą się kwiaty uprawiane w doniczkach. Niemniej jednak w cenie są również kwiaty cięte, które możemy znaleźć w każdej kwiaciarni. 

Ochrona roślin przed szkodnikami

Każda roślina – bez względu na swój gatunek, wygląd czy rodzaj – może być narażona na działanie szkodników. Te ostatnie żerują na sadzonce i w efekcie prowadzą do jej całkowitego wyniszczenia. Prace nad metodami ochronnymi trwają od wielu lat, jednak do dziś nie stworzono całkowicie bezpiecznego i co ważniejsze skutecznego sposobu do walki z niepożądanymi organizmami. Duże znaczenie dla ogrodnictwa oraz rolnictwa mają przede wszystkim biologiczne środki ochrony roślin oraz metody chemiczne. Te pierwsze zakładają wykorzystanie naturalnego wroga szkodnika, by w efekcie doprowadzić do jego wyniszczenia. Choć w założeniu metoda wydaje się słuszna, w rzeczywistości nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Środki chemiczne są z kolei bardzo skuteczne, jednak często szkodzą nie tylko pasożytom, ale również samym roślinom. Osoby hobbystycznie zajmujące się uprawą ogrodu powinny ostrożnie korzystać z wszelkich środków chemicznych zakupionych w sklepie ogrodniczym. Nawet niewielka dawka preparatu może negatywnie wpłynąć na sadzonki. Niemniej jednak obecnie jest to najlepsza metoda walki ze szkodnikami i trudno jej unikać, jeśli roślina zostanie zaatakowana. W celu zminimalizowania ryzyka warto stosować metody agrotechniczne. Prawidłowe nawożenie ziemi i płodozmian są w stanie efektywnie chronić uprawy. 

Media ogrodnicze

Osoby interesujące się ogrodnictwem czy rolnictwem mogą dzisiaj korzystać z wielu źródłem wiedzy na temat roślin. Na rynku wydawniczym znajdziemy kilka ciekawych tytułów ogrodniczych. W telewizji pojawiają się z kolei specjalne programy dla hobbystów oraz osób uprawiających ogród zawodowo. Cenne źródła informacji bez problemu odszukamy również w sieci internetowej. Na przykład na blogach lub forach. Jeśli nie znamy odpowiedzi na jakieś pytanie lub nie wiemy jak poradzić sobie z danym szkodnikiem, inni użytkownicy chętnie udzielą nam pomocy. 

Ogrodnictwo (w tym sadownictwo czy kwiaciarstwo) to ciekawa i inspirująca pasja, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Własny, estetyczny ogród to z kolei ogromny powód do dumy dla każdego domownika.