Kominki wewnętrzne i zewnętrzne

Kominek to symbol domowego ogniska. Jego historia sięga wielu wieków oraz wielu państw. Pierwsze zabudowane paleniska pojawiały się już w starożytności. Niebagatelną funkcję pełniły oczywiście w dobie średniowiecza. Mowa tutaj nie tylko o wielkich i potężnych zamkach czy fortecach. Skromne, lecz bardzo funkcjonalne kominki moglibyśmy wtedy spotkać również w zwykłych dworkach i chałupach. Dziś kominki budowane są nie tylko ze względów praktycznych. Najczęściej domownicy decydują się na ich montaż przede wszystkim z uwagi na względy estetyczne. Jak się jednak okazuje, nowoczesne rozwiązania sprawiają, że kominek może ogrzać nie tylko jedno pomieszczenie, ale nawet cały dom. Co więcej, wkłady kominkowe idealnie sprawdzają się zarówno wewnątrz budynku, jak i poza nim.

Kominek w salonie

Salon to bardzo często serce naszego domu czy mieszkania. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że najczęściej symbol domowego ogniska – czyli oczywiście kominek – zostaje wybudowany właśnie we wspomnianym pomieszczeniu. Jeśli decydujemy się na tradycyjną opcję, musimy najpierw poznać wszystkie plusy oraz minusy takiego rozwiązania. Kominek z wkładem otwartym prezentuje się idealnie i wprowadza do domu naprawdę wyjątkowy klimat. Szczególnie w takim okresie jak na przykład święta Bożego Narodzenia czy w ogóle okres zimowy. Niemniej jednak otwarte palenisko wiąże się z wieloma utrudnieniami. Sadza i popiół wydobywa się z kominka nad wyraz często, a więc regularne sprzątanie jest w przypadku takiej zabudowy nieuniknione. W pobliżu kominka nie powinny być kładzione jasne dywany czy wykładziny. O wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku pomieszczenia zamkniętego są tak zwane wkłady zabudowane. Prezentują się równie okazale, a dodatkowo zaoszczędzają domownikom wielu kłopotów (związanych na przykład z praniem dywanów czy codziennym zamiataniem). 

Ogrzewanie za pomocą kominka

Salon, w którym znajduje się kominek może być ogrzewany wyłącznie za pomocą tej zabudowy. Wszystko dlatego, że ilość emitowanego ciepła z pewnością wystarczy, by ogrzać nawet przestronne i wysokie wnętrze. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na istnienie takich palenisk, jak kominki z płaszczem wodnym. Te ostatnie są bardzo interesującym odkryciem branży grzewczej i co ciekawe stają się w polskich domach prawdziwym przebojem. O ile tradycyjne kominki są bowiem w stanie ogrzać jedno pomieszczenie, o tyle kominek z płaszczem wodnym może za pomocą odpowiednich instalacji przenosić swoje ciepło do innych pomieszczeń w domu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, z którego korzysta w ostatnich latach wiele osób. 

Kominek w kuchni

Pierwsze kominki rzeczywiście powstawały najczęściej w kuchni, ponieważ to przy ich pomocy gotowano i przyrządzano różne potrawy. Wspomniany trend w ostatnich latach nie cieszył się zainteresowaniem, jednak trzeba przyznać, iż nie można wykreślić go całkowicie. Kominki idealnie sprawdzają się w dużych, przestronnych kuchniach. Nierzadko takie paleniska można spotkać w tradycyjnych, wiejskich domach,w których domownicy mieszkają od pokoleń. Warto zaznaczyć, że taka zabudowa wpływa na klimat pomieszczenia i w pewnym sensie jest również praktyczna.

Kominek w ogrodzie

Warto pamiętać o tym, że kominek może znaleźć się nie tylko w naszym domu czy mieszkaniu. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się mianowicie budowanie kominków zlokalizowanych w naszych ogrodach czy na tarasach. Co ciekawe, zamontowanie takiego elementu ogrodowego wcale nie jest drogie. W przeciwieństwie do kominków zakładanych w pomieszczeniach, kominki ogrodowe nie wymagają tworzenia żadnych uszczelniających czy odprowadzających dym instalacji. Warto oczywiście pamiętać, że nie można w przypadku kominka ogrodowego oszczędzać na materiałach budowlanych. Te ostatnie powinny być odporne na wpływ czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, wiatry czy wilgoć. Jeśli zainwestujemy raz a porządnie, będziemy cieszyć się kominkiem przez wiele następnych lat. Kominek ogrodowy ze względów praktycznych powinien być umieszczony blisko wejścia do domu. Przy okazji organizowania przyjęcia urodzinowego latem czy grilla nie będziemy musieli nosić produktów i niezbędnych elementów w tę i z powrotem. Z drugiej strony odległość musi być na tyle duża, by dym wydobywający się z kominka nie przeszkadzał domownikom oraz sąsiadom. Co istotne, do budowy kominka ogrodowego nie są wymagane żadne zgody. Taką konstrukcję możemy (jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności) postawić zatem w zasadzie z dnia na dzień. 

Kominek w karczmach, restauracjach itp.

Tradycyjne kominki spotkamy nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale również w różnego rodzaju karczmach czy stylizowanych restauracjach. Tego rodzaju elementy budują klimat wnętrza i przyciągają klientów. Kominki z otwartym wkładem spotkamy najczęściej w miastach i wioskach góralskich, ponieważ tam tego rodzaju aranżacje z wiadomych względów okazują się najbardziej trafione. Niemniej jednak interesujące paleniska z pewnością znajdziemy również nad morzem czy na Mazurach. Eleganckie restauracje stawiają z reguły na kominki zabudowane. Nierzadko są to nie tylko wkłady zabudowane. W niektórych przypadkach mamy do czynienia z atrapą tradycyjnych kominków. Mowa tutaj o tak zwanych kominkach elektrycznych, które pod wieloma względami także okazują się – co bardzo ważne – wyjątkowo atrakcyjne. Wspomniane wcześniej kominki ogrodowe to atrakcja wielu punktów gastronomicznych. Szczególnie w okresie późnego lata i wczesnej jesieni. 

Kominki można dzisiaj budować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Te osobliwe „budowle” prezentują się elegancko i w zależności od aranżacji nowocześnie lub klasycznie i tradycyjnie. Na przestrzeni ostatnich lat moda na kominki zaczęła powracać. Dziś osoby decydujące się na budowę domu w swoich planach uwzględniają bardzo często budowę kominka. Czasem mowa tutaj o kominkach z wkładem otwartym, innym razem idealną opcją dla domowników okazują się nowoczesne kominki z płaszczem wodnym. Niemniej jednak jedno jest pewne – kominek w domu pozwala poczuć się wyjątkowo i wprowadza do pomieszczeń naprawdę niepowtarzalny klimat.