Nowoczesne biurowce – charakterystyka

Rynek nieruchomości po roku tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym dziewiątym wciąż pozostawał w rozsypce. Młodszemu pokoleniu wydaje się, że w mgnieniu oka odbudowana coś, co sukcesywnie przez wiele lat było nie tylko ograniczana, ale również zwalczane. W rzeczywistości praca nad odbudową rynku nieruchomości (zarówno mieszkalnego, jak i użytkowego) trwała przez wiele lat, a wymierne efekty możemy oglądać dopiero od jakiegoś czasu. Jakby jednak nie było, z pewnością ciężką i efektywną pracą rynek polski dorównał dziś standardowi krajów zachodnioeuropejskich. Warto w tym kontekście wspomnieć przede wszystkim o nowoczesnych biurowcach, w których siedziby swoich działalności mają największe firmy polskie i światowe. Innowacyjne elewacje zewnętrzne, nowoczesne aranżacje wnętrz czy technologie wpływające na bezpieczeństwo i komfort pracy z pewnością podnoszą zainteresowanie obiektami wspomnianego typu. Choćby z tego powodu warto pokrótce scharakteryzować współczesny rynek nieruchomości biurowych.

Lokalizacja biurowców

Jaka powinna być idealna lokalizacja biurowców? To pytanie zadają sobie przede wszystkim deweloperzy na co dzień zajmujący się inwestowaniem w nieruchomości biurowe. Okazuje się, że rozwiązania są dwa. Po pierwsze można zdecydować się na postawienie obiektu bliżej centrum miasta. W tym przypadku dogodną lokalizacją biurowiec okazuje się dla osób ceniących sobie bliskość innych firm oraz punktów, z których w efekcie końcowych może przybyć ze zleceniem klient. Komunikacja miejska znacznie prężniej działa w sercu miasta, dlatego dla klientów i pracowników niezmotoryzowanych centrum miasta staje się idealnym punktem lokalizacyjnym. Alternatywną opcją jest budowa biurowca pod miastem. Plusem takiego rozwiązania często jest brak korków. Okrężnymi drogami można dotrzeć do celu, jednocześnie zatłoczone centrum pozostawiając za sobą. W tym przypadku nieco słabiej może działać jednak komunikacja miejska. W efekcie, zdecydowanie takie rozwiązanie przyda się zwolennikom aut osobowych. 

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Nowoczesne nieruchomości biurowe powinny być przede wszystkim bezpieczne dla pracowników oraz osób przebywających na terenie budynku. O samym bezpieczeństwie trzeba myśleć już podczas planowania budowy. Wyjścia ewakuacyjne, dobre rozmieszczenie i usytuowanie schodów czy podjazdy dla osób z niepełnosprawnością znacznie zwiększają poczucie bezpieczeństwa. To ostatnie można zmaksymalizować przy pomocy nowoczesnych technologii. Kamery monitorujące biura oraz najbliższe otoczenie (w tym na przykład parking) przez dwadzieścia cztery godziny na dobę nieraz lub dwa pozwolą uniknąć niepotrzebnych problemów. Podobnie jest zresztą z firmą ochroniarską, którą nierzadko w obiektach biurowych można spotkać o każdej porze dnia i nocy. 

Technologie a komfort pracy

Nowoczesne technologie mogą wpłynąć nie tylko na wspomniane wyżej bezpieczeństwo, ale także na szeroko pojęty komfort pracy. Wynajmując biuro należy bowiem skupić się nie tylko na potencjalnych klientach, ale również na pracownikach swojej działalności. Jak zatem podnieść efektywność pracy? Można to zrobić przede wszystkim poprzez wprowadzenie do biura prawidłowego oświetlenia oraz temperatury. W tym ostatnim kontekście pomaga między innymi sprawnie działająca klimatyzacja. Jeśli chodzi o oświetlenie, warto skupić się również na organizacji światła wewnętrznego. W tym przypadku mowa nie tylko o komforcie, ale również o ergonomicznym stanowisku pracy, które powinno znaleźć się w każdym biurze. 

Ciekawe elewacje zewnętrzne

Osobnym elementem charakteryzującym nowoczesne nieruchomości biurowe jest aspekt estetyczny czy też architektoniczny. Obiekty wybudowane na przestrzeni ostatni kilku lat cieszą się popularnością ze względu na nowoczesny, oryginalny i nietuzinkowy wygląd. Obecność takiego biurowca jest zatem nie tylko praktyczna, ale również ciekawa pod względem architektury danego miasta czy miejsca. Co ciekawe, wiele elewacji zewnętrznych bierze obecnie udział w konkursach, które nierzadko odbywają się na szczeblu światowym czy europejskim. 

Nowoczesne biurowce w Polsce z pewnością dorównują nieruchomościom budowanym w krajach zachodnioeuropejskich. Standard pod względem wartości estetycznych czy funkcjonalnych na przestrzeni ostatniej dekady bardzo się poprawił. Miało na to wpływ między innymi pojawienie się konkurencji na rynku deweloperskim oraz zapotrzebowanie i oczekiwania za strony różnych potencjalnych klientów. Jeśli chodzi o biurowce Poznań, Kraków czy Warszawa zasługują na wyjątkowo wysoką ocenę. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ większe aglomeracje są bardzo atrakcyjną miejscówką dla siedzib firm działających na całym świecie. Warto jednak zaznaczyć, że niejednokrotnie nowoczesne biurowce powstają nie tylko w centrum, ale również na obrzeżach większych miast. Dobre drogi dojazdowe oraz omijanie korków z pewnością cieszą klientów dojeżdżających do biura spoza miasta. Dotyczy to nie tylko pracowników najmującej firmy, ale także partnerów biznesowych.