Apartament a mieszkanie ? podobieństwa i różnice

Nowoczesne nieruchomości mieszkalne mnożą się dzisiaj w zawrotnym tempie. Każda firma deweloperska wie, że kilka kolejnych lat przyniesie ze sobą zainteresowanie wielu klientów w tym zakresie. Wydaje się, że ów zainteresowanie trwa już zresztą jakiś czas, ponieważ w przeciągu ostatniej dekady powstało bardzo dużo nowych inwestycji związanych ze sprzedażą mieszkań oraz apartamentów. No właśnie... Na przestrzeni lat wspomniane lokale bynajmniej nie były traktowane synonimicznie. W zależności od standardu danego lokalu mieszkalnego firma deweloperska określa go mianem mieszkania lub apartamentu. Choć początkowo wydawało się, że granica jest płynna i niektórzy nie zwracali na nią uwagi, dziś z pewnością osoby poszukujące nieruchomości mieszkalnej wiedzą, który lokal zasługuje na miano apartamentu, a który jest zwykłym mieszkaniem. Warto jednak podsumować wszystkie różnice i podobieństwa związane z dwoma wymienionymi typami nieruchomości, ponieważ ich zestawienie może okazać się bardzo pomocne dla osób wciąż nieświadomych tego, co dzieje się na polskim rynku nieruchomości. 

 

Definicja słów ?apartament? oraz ?mieszkanie? - słownik może w tej sprawie zawieść 

W przypadku analizowania dwóch rodzajów nieruchomości na pierwszy rzut oka podobnych, jednak w rzeczywistości różnych warto sięgnąć przede wszystkim do językoznawstwa. Wydaje się, że już samo przytoczenie definicji daje nam pewien ogląd na to, czym różnią się oba lokale. Słownik języka polskiego podaje dwie podstawowe definicje apartamentu. Pierwsza z nich mówi, iż apartament to luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie lub podobne pomieszczenie w hotelu. Druga z kolei głosi, iż jest to reprezentacyjne i prywatne wnętrze pałacowe. Warto przyjrzeć się w kontekście tego tematu oczywiście definicji pierwszej. Okazuje się, że zbudowano ją niejako wykorzystując słowo ?mieszkanie?. W takim rozumieniu można stwierdzić, iż każdy apartament jest mieszkaniem, jednak nie każde mieszkanie jest apartamentem. W tym samym słowniku definicja pojawiająca się przy leksemie ?mieszkanie? podaje, iż jest to pomieszczenie, w którym się mieszka. Okazuje się więc, że trudno odnieść definicje słownikowe do rzeczywistości, ponieważ ich dosłowne traktowanie oznaczałoby, że mieszkania nie charakteryzują się luksusem czy komfortem. Z całą pewnością nowoczesne nieruchomości oferowane na rynku deweloperskim nie są takich cech pozbawione. A jednak wciąż lokale nazywa się wyłącznie mieszkaniami.

Poziom komfortu w mieszkaniu i apartamencie ? granica jest płynna

Wydaje się, że przynajmniej w jakimś stopniu definicje słownikowe mogą pokrywać się z rzeczywistością. Należałoby wtedy wprowadzić ? bardzo zresztą płynny ? poziom luksusu danego lokalu, by na jego podstawie określać dokładne nazewnictwo tej, a nie innej nieruchomości. Konkurencja na rynku nie pozwala deweloperom tworzyć mieszkań o niskim standardzie, ponieważ klienci szybko skłonią się w takiej sytuacji ku innym ofertom. Okazuje się jednak, że szybko można  znaleźć wyznaczniki związane z różnicami pomiędzy apartamentem a mieszkaniem. Czasami ich określenie nie wydaje się trudne, jednak innym razem może być nieco problematyczne.

Charakterystyka apartamentu oraz mieszkania ? najważniejsze różnice

Apartament odróżnia się od mieszkania z pewnością pod względem metrażu. Firmy deweloperskie tworząc osiedle mieszkalne czy kilka bloków starają się między innymi na tej podstawie poróżnić konkretne lokale. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj apartamentów jest przy takich inwestycjach mniej. Wydaje się, że ma na to wpływ głównie aspekt praktyczny. Po pierwsze apartamenty zabierają więcej miejsca, po drugie są o wiele droższe, a więc chętnych kupców jest mniej. Jednocześnie nasuwa się więc kolejna różnica związana z ceną. Mieszkania z reguły są o wiele tańsze niż apartamenty. Po części fakt ten związany jest oczywiście ze wspomnianym metrażem. Nierzadko cena ulega w przypadku apartamentu zwiększeniu dlatego, że deweloperzy decydują się całkowicie wykończyć lokal mieszkalny. W tym przypadku mowa o tak zwanych nieruchomościach przygotowywanych ?pod klucz?. Równocześnie należy zaznaczyć, że niektóre mieszkania także oddaje się do użytku w takim stanie. Taka sytuacja zdarza się jednak stosunkowo rzadziej. Co ciekawe, warto zaznaczyć, że zazwyczaj apartamenty zlokalizowane są na ostatnim piętrze budynku. Nierzadko w ofercie danego lokalu jest wtedy także większy taras lub balkon (zlokalizowany oczywiście przy apartamencie). Jeśli chodzi o przykład miasta oferującego nieruchomości tego typu Jelenia Góra apartamenty, a w zasadzie także nowe mieszkania oferuje od kilku lat na bardzo wysokim poziomie. Warto dodać, że apartamenty lokalizowane są raczej w takich mniejszych i bardzo malowniczych miejscowościach, aniżeli w dużych metropoliach.

Mieszkanie a apartament ? znajdą się także podobieństwa

Wspomniane lokale różnią się pod kilkoma istotnymi względami. Należy jednak zaznaczyć, że wiąże je jedna wspólna i być może najważniejsza cecha. Zarówno apartamenty jak i mieszkania są przeznaczone do tego, by ktoś tam zamieszkał. Mimo odbiegającego metrażu każdy lokal mieszkalny budowany przez inwestorów posiada przynajmniej jedną łazienkę, kuchnię i pomieszczenie mieszkalne (wyjątek stanowią niekiedy kawalerki, kiedy przy małych metrażach salon łączy się z aneksem kuchennym). Pod względem praktycznym z pewnością nie można wskazać większej ilości różnic niż podobieństw. 

Wydaje się, że różnice i podobieństwa między apartamentami a mieszkaniami są bardzo płynne. Niekiedy trudno jest stwierdzić, czy dany lokal jest jednym czy może drugim. Najwięcej do powiedzenia w tym zakresie mają w takim przypadku firmy deweloperskie, które podczas reklamowania nieruchomości wybierają konkretne nazewnictwo. Jakby jednak nie było z pewnością klienci oglądając nieruchomość mieszkalną także w pewnym sensie czują, czy mają do czynienia z mieszkaniem, czy może jest to już luksusowy apartament. W efekcie końcowym decyzja o zakupie należy oczywiście do konsumentów.