Nauka gry na perkusji według samouka

 

lekcja gryMając jakikolwiek talent muzyczny warto go rozwijać przy pomocy odpowiednich środków i metod. W tym celu właściwym posunięciem będzie wybór szkoły muzycznej. Jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Powody są różnorodne. Brak czasu, pieniędzy lub po prostu zbyt duża odległość od własnego domu do najbliższej tego rodzaju placówki edukacyjnej. Alternatywą jest zapisanie się na indywidualne zajęcia, które często mogą odbywać się w domu ucznia. Jednak i to wymaga pewnych wyrzeczeń. Mimo wszystko, nie warto zbyt szybko się poddawać i rezygnować. Naukę gry na wybranym przez siebie instrumencie można realizować samodzielnie. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób to robić, znaleźć trochę wolnego czasu i wykrzesać z siebie pewne, przydatne w tym wypadku, cechy charakteru.

Niemal od zawsze instrumenty muzyczne cieszą się dużym powodzeniem. Od wielu lat niezwykle modna jest perkusja. Jest to efekt fascynacji wieloma znakomitymi gwiazdami sceny muzycznej. Sławni perkusiści są idolami zarówno młodych, jak i starszych. Bez przeszkód każdy może stać się świetnym bębniarzem. Warto zdecydować się na samodzielną naukę we własnym domu. Od czego jednak ją zacząć? Najważniejsze w tym względzie jest zdyscyplinowanie. Trzeba bowiem wygospodarować trochę czasu na ćwiczenia. Nauka gry na perkusji, jak i na każdym innym instrumencie muzycznym, jest wymagająca. W związku z tym, bardzo liczy się pracowitość. W dobie Internetu można znaleźć wiele przydatnych informacji dotyczących tego, jak grać. Można także znaleźć interesujące utwory rozpisane na nuty. Wystarczy poświęcić na poszukiwania odrobinę wolnego czasu. Jednak pracowitość przyda się szczególnie podczas samych już ćwiczeń gry. Oprócz tej cechy charakteru niezwykle pomocna w tym względzie jest również umiejętność koncentrowania się, cierpliwość oraz zdolność do krytycznej samooceny. Obiektywne spojrzenie to niebywała zaleta, która pomoże udoskonalić to, co jeszcze doskonałym nie jest. Warto zatem umieć oceniać swoje umiejętności, jakie warunkuje gra na perkusji. Niezwykle cenna jest też zdolność interpretowania tego, co się gra. Tyle o usposobieniu. Jak jednak wygląda praktyka? Ćwiczenia, jakich wymaga gra na perkusji, są różnorodne i nie obejmują jedynie samej gry. Zanim się ją rozpocznie, warto wykonać rozgrzewkę. Są to czynności, które pomogą się rozluźnić przez co sama gra na perkusji stanie się nieco łatwiejsza, ponieważ lepiej kontroluje się uderzenia. Warto zacząć rozgrzewkę od różnych kombinacji uderzeń pałeczkami w poszczególne instrumenty perkusyjne. Istotne jest również rozgrzanie samych ramion, dłoni i palców poprzez rozciąganie i potrząsanie.

Zanim jednak rozpocznie się samą naukę gry na perkusji, koniecznie trzeba wiedzieć, czym jest ten instrument. Perkusja jest ogólną nazwą dla poszczególnych instrumentów, które tworzą cały jeden zestaw. Podczas gry można wykorzystywać tylko jeden, kilka z nich lub wszystkie. Wybór jest uwarunkowany od rodzaju muzyki, którą się wykonuje. Od tego zależy również rodzaj poszczególnych instrumentów składających się na całą perkusję. Do podstawowych należą: bęben wielki, werbel, floor tom, tom-tom, hi-hat, ride oraz crash. Gra na perkusji obecna jest w wielu gatunkach muzycznych, między innymi w jazzie, popie i, oczywiście, w rocku. Chcąc być jak Chad Smith z zespołu Red Hot Chili Peppers, Lars Ulrich z zespołu Metallica czy Michael "Mike" Mangini nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy. Owszem, warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, jakim jest perkusja, ale resztę, czyli naukę gry, można z powodzeniem realizować samodzielnie.