Transport ręczny ? bezpieczne sposoby transportowania

transport bliskiTransport ręczny jest niezwykle powszechnym rodzajem pracy. Jedyne, czego wymaga od pracowników, to sprawność fizyczna oraz używanie dość dużej siły. Czy w związku z tym, można stwierdzić, że są to niewielkie, łatwe do spełnienia warunki? Człowiek nie powinien być narażony na utratę zdrowia, a tym bardziej życia, z powodu dźwigania znacznych ciężarów. Jednak w niejednym miejscu pracy, szczególnie na placach budowy, w magazynach sklepowych czy na halach produkcyjnych lub montażowych, transport ręczny nierzadko jest jednym z elementów całej pracy.

 Prace transportowe, które są wykonywane ręcznie przy użyciu ludzkiej siły obejmują przenoszenie przedmiotów, podnoszenie, unoszenie, pchanie, układanie, ciągnięcie, przesuwanie, przewożenie, a nawet przetaczanie, a więc wszystkie te czynności, które są związane z przekładaniem przedmiotu z jednego miejsca na drugie. Wszystko to może być wykonywane zarówno przez jedną osobę, jak i zespół pracowników. Ich liczba jest uzależniona od ciężaru oraz rozmiarów ładunku. W związku z tym, niezwykle istotne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Dzięki temu można uniknąć groźnych uszczerbków na zdrowiu spowodowanych nieprawidłowym przenoszeniem i unoszeniem rozmaitych ciężarów. Wystarczy stosować się do pewnych wymogów, aby bezpiecznie móc wykonywać prace związane z transportem ręcznym. Najważniejsze zasady zapobiegania ryzyku wynikającemu z charakteru takiej pracy uwzględnia polskie prawo. Zostały one zawarte w zaleceniach dyrektywy 90/269/EWG oraz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu, wszyscy zainteresowani wiedza, gdzie szukać potrzebnych informacji, a pracownicy wykonujący wszelkie czynności związane z transportem ręcznym mogą czuć się bezpiecznie. Powyższe dokumenty zawierają opisy dotyczące prawidłowego transportowania ręcznego rozmaitych towarów. Każdy, kto wykonuje tego rodzaju pracę, koniecznie powinien zaznajomić się z tymi opisami, aby wiedzieć, w jaki sposób wykonywać pewne czynności, by nie zaszkodzi własnemu zdrowiu. W związku z tym, należy pamiętać, by w każdym możliwym przypadku korzystać z pomocy różnorodnych urządzeń mechanicznych, które mogą usprawnić pracę oraz uczynić ją lżejsza, poprzez fizyczne odciążenie pracownika. Co więcej, przedmioty odznaczające się dużymi rozmiarami oraz znacznym ciężarem powinny być przenoszone, podnoszone, pchane itp. przez grupę ludzi, a nie jednego pracownika. Dobrze, jeśli transportowane przedmioty posiadają wygodne uchwyty, które umożliwiają pewniejsze utrzymanie w rękach oraz pozwalają na odpowiednie rozłożenie ciężaru. Wysokość, z której przedmioty są podnoszone powinna być indywidualnie dopasowywana w zależności od wzrostu człowieka. Najbardziej optymalna to wysokość blatu stołu, która jest odpowiednia niemal dla każdego dorosłego człowieka. Podczas każdej czynności należącej do transportu bliskiego pozycja ciała powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnej, koniecznie trzeba unikać niepotrzebnych skrętów oraz pochylania tułowia, a także otoczyć szczególną ochroną kręgosłup oraz kolana i wszelkie inne stawy, którym nie służy zbyt duże obciążenie. W związku z tym, transport ręczny wymaga stosowania odpowiednich pozycji podczas transportowania różnorodnych przedmiotów. Pozycje te są uzależnione od ciężaru oraz wielkości przedmiotów, ale również od sposobów transportowania, na przykład przetaczania, unoszenia, układania, przewożenia, przenoszeniai innych. 

balanser

Bez względu na rodzaj przedmiotu oraz sposób jego transportowania, ważne jest, aby dbać o kręgosłup i stawy. Pod żadnym pozorem nie należy unosić ciężarów na wyprostowanych nogach, a w pozycji, w której kręgosłup jest zgięty. W przeciwnym razie można nabawić się poważnych urazów kolan oraz pewnych odcinków kręgosłupa ? lędźwiowego oraz krążków międzykręgowych. W efekcie można doprowadzić do znanego niemal wszystkim i bardzo bolesnego wypadnięcia dysku. W związku z tym, najbezpieczniejszą dla zdrowia pozycją jest zgięcie nóg w kolanach przy jednoczesnym zachowaniu wyprostowanego kręgosłupa. Należy zatem, podczas podnoszenia przedmiotu z niskiego poziomu, zrobić przysiad, nie skłon! Warto przy tym ustawić nogi w lekkim rozkroku. Ułatwi to podnoszenie. Ciężar powinien być podnoszony stopniowo, bez gwałtownego szarpnięcia, a mięśnie brzucha, jak i całego tułowia powinny być napięte, aby odciążyć sam kręgosłup. Głowę należy trzymać prosto w taki sposób, by patrzeć przed siebie. Tak chroni się szyjny odcinek kręgosłupa przed urazami. Dzięki temu, cały ciężar przenoszony zostaje z pleców na nogi, które są najsilniejsze. W momencie powrotu do pozycji wyprostowanej, należy nieść przedmiot blisko tułowia, trzymając go obiema rekami, plecy pozostawiając przy tym delikatnie wygięte do tyłu. Najważniejsze jest to, aby za każdym razem stosować się do opisanych zaleceń. W ten sposób można wyrobić w sobie zdrowy nawyk, a z czasem wszystkie mięśnie staną się silniejsze, dzięki czemu transport ręczny przestanie sprawiać duże trudności.

Transport ręczny jest nieodłącznym elementem w wielu miejscach pracy. Warto zadbać o to, aby wykonywać związane z nim czynności w bezpieczny dla swojego zdrowia sposób. Nie należy jednak zapominać o pomocy technologicznej, o której można przeczytać na stronie http://wciagarki24.com.pl/. Balansery czy wciągarki pełnią dziś ważną funkcję i wydaje się, że w dużym stopniu zwiększają komfort pracy oraz bezpieczeństwo człowieka.