Jacy są współcześni wodzireje?

 

muzykaWokół pojęcia wodzireja narosło wiele stereotypów, z których większość jest nie tylko nieprawdziwa, ale i krzywdząca dla tych, którzy parają się tego typu zajęciem. Przede wszystkim jednak zapominamy o tym, że wodzirej nie tylko nie jest panem w kolorowej marynarce zmuszającym przerażonych uczestników wesela do udziału w kompromitujących konkurencjach, ale przede wszystkim osobą dbającą o to, aby wszyscy bawili się doskonale bez jego zbytniej ingerencji. Doświadczony wodzirej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to nie on jest główną gwiazdą wieczoru.

 Do jego podstawowych zadań należy więc przede wszystkim pilnowanie, aby dobry nastrój nie opuszczał gości państwa młodych. Jeżeli wszyscy zebrani potrafią bawić się sami, wodzirej trzyma się na uboczu wkraczając tylko wtedy, kiedy atmosfera zaczyna opadać. Wielu z nich współcześnie zostało przemianowanych na ?dj-ów? nie tylko ze względu na to, że docelowa nazwa zaczęła nieść za sobą pejoratywne znaczenie, ale również dlatego, że coraz rzadziej angażuje się do dbania o oprawę słowno-muzyczną wesela niezależnej orkiestry i osoby, która pełniłaby honory ?mistrza gry?. Ze względu na to, że łatwiej i ekonomiczniej jest zlecić tego typu zadanie jednemu człowiekowi, postać dj-a, który jednocześnie zapewnia stały dostęp do muzyki i przeprowadza gości przez wszystkie najważniejsze części wesela, okazuje się być niezwykle atrakcyjna. Obecnie bowiem wodzirej jest już przede wszystkim konferansjerem, który z profesjonalizmem i humorem ma za zadanie informować gości o tym, co i po czym będzie następowało, dopilnować, aby muzyka, którą będzie puszczał, dopasowana była do wieku gości oraz ich preferencji i jednocześnie uprzyjemniać wszystkim czas pomiędzy kolejnymi posiłkami a brylowaniem na parkiecie.

Wydawać by się mogło, że zadanie takiego konferansjera nie jest niczym trudnym, jednak każdy, kto kiedykolwiek próbował przemawiać do sporego grona zupełnie obcych mu osób doskonale wie, że nie jest to zadanie proste. Dawniej rolę wodzirejów pełnili główni drużbowie, jednak nie wszyscy posiadali wrodzone predyspozycje do swobodnego funkcjonowania w towarzystwie. Dlatego też warto od razu podkreślić, że aby można było zostać wodzirejem, należałoby posiadać pełne instrumentarium w postaci odpowiednich cech charakteru i osobowości. Bez wątpienia bowiem wodzirej nie powinien być nieśmiałym introwertykiem, który przed każdym wyjściem na scenę czuje tremę i niepewność. Osoba mająca zabawiać ludzi, musi ich przede wszystkim lubić i sprawić, żeby wszyscy zebrani dobrze czuli się w jego towarzystwie. Musi zatem umiejętnie działać tak, aby zaskarbić sobie sympatię gości nie będąc przy tym nachalnym czy męczącym. Dodatkowo cenna jest umiejętność obserwacji, kreatywność i umiejętność improwizacji, ze względu na to, że rodzinne imprezy często naznaczone są ryzykiem niepowodzenia.

taniecNie da się przewidzieć wszystkich możliwych scenariuszy, podobnie jak trudno będzie przewidzieć nastroje i charaktery gości państwa młodych, dlatego też swobodna improwizacja okazuje się często asem w rękawie wodzireja i pozwala gościom utrzymać stosowny dystans do wszystkiego, co dzieje się wokół nich. Wspomniana wcześniej zdolność obserwacji jest o tyle cenna, że pomaga dj-owi na bieżąco analizować sytuację i dopasowywać muzykę do upodobań wszystkich zebranych. Nie ma w końcu sensu raczyć gości muzyką z lat 50. jeżeli w chwili pojawienia się jej w głośnikach nikogo nie ma na parkiecie. Jeżeli zatem uczestnicy wesela tłumnie zbierają się na środku sali przy dźwiękach salsy, prawdopodobnie takim motywem przewodnim naznaczona będzie cała impreza. Umiejętność odczytywania emocji może być także skuteczna w trakcie bezpośredniej komunikacji z poszczególnymi gośćmi. Elastyczność dj-a jest w stanie zaskarbić mu przychylność nawet najbardziej zatwardziałych widzów. Wielu doświadczonych wodzirejów rozpoczyna swoją przygodę z zawodem, ucząc się fachu od lepiej wyspecjalizowanych kolegów w trakcie konkretnych wydarzeń. Najczęściej więc poszczególne osoby wypracowują sobie swoją własną metodę prowadzenia zabawy oraz sposoby generowania muzyki, ucząc się tego trudnego zawodu niemal na własnych błędach. Istnieją jednak takie miejsca, które umożliwiają wodzirejom poszerzanie swoich kompetencji oraz poznawanie nowych ciekawych zabaw oraz kreatywnego podejścia do powierzonego im zadania. Doświadczony wodzirej nie pozwoli więc sobie na spoczywanie na laurach i nieustannie będzie podnosił swoje kwalifikacje.

Ze względu na to, że coraz większą popularnością cieszą się konferencje oraz spotkania kół gromadzących dj-ów i wodzirejów, mają oni wiele sposobów i szans na to, aby ciągle uczyć się czegoś nowego. Spotkania w większym gronie zapewniają nie tylko możliwość uczenia się od siebie nawzajem, ale i dzielenie się własnymi, nierzadko trudnymi, doświadczeniami. Cykliczne konferencje mają za zadanie także oczyszczenie dobrego imienia wodzirejów i sprawienie, że będą się oni kojarzyli przede wszystkim z elegancją i arsenałem sprawdzonych pomysłów, a nie kiczem i przerostem formy nad treścią. Osoby chcące zająć się zawodowym zabawianiem gości muszą w pierwszej kolejności czuć się dobrze sami ze sobą oraz posiadać odpowiednio wysoką pewność siebie, aby możliwe było utrzymanie stosownego dystansu do powierzonych zadań. Muszą się one czuć dobrze przed każdą publicznością, bez względu na styl bycia i wiek odbiorców i ? co najważniejsze ? chcieć bawić, wywoływać pozytywne emocje, rozbawiać, tworzyć niezapomniane wrażenia oraz ciągle poprawiać to, co być może nie zawsze funkcjonowało jak należy. Niezwykle istotna w tym zawodzie jest zatem pasja, która pozwala odważnie konfrontować swój zapał z oczekiwaniami, jakie posiadają wszyscy zleceniodawcy. Każdy przecież oczekuje czegoś innego, ma odmienne poczucie humoru oraz gust muzyczny. Wodzirej musi więc umiejętnie balansować pomiędzy swoimi scenariuszami a tym, czego oczekują od niego goście. Dzięki temu zarówno on, jak i jego odbiorcy są w stanie czerpać satysfakcję z możliwości spotkania i wspólnej zabawy.